2016 Results

Year-end points summary and category winners.

Point calculations: Unlike previous years, all races are equally weighted, meaning the maximum points achievable in any such race is 10 (in previous years the number of points was determined by the number of participants). The first place finisher gets 10 points; the minimum is 1 point (as before).  The formula for calculating points is (rounded to 1 decimal place, or if the result < 1, then rounded up to 1):

(number of racers + 1 – placing) ÷ (number of racers × 100)

Sun Peaks and Volkswagen Of Kamloops – Race to the Sun
September 18th.

Elite Category

Finish Name Time
1 Devon Moonie 1:14:20
2 Arturo Suarez 1:14:23
3 Manny Fehlmann 1:14:23:11
4 T. Schellenberg 1:14:32
5 Brandon James 1:14:33
6 Martin Bojesen 1:14:36
7 Wayne Little 1:15:11
8 Aaron Weiss 1:15:16
9 Stuart Smith 1:15:39
10 Eric Worman 1:17:37
11 John Armstrong 1:17:48
12 Emma Lujan 1:20:49
13 Ian Fillinger 1:21:44
14 Marg Fedina 1:22:39
15 Kurt Behsen 1:22:51
16 Dan Larsen 1:23:38
17 Alex McDonald 1:25:55
18 Dana Manhard 1:26:17
19 Ethan Depman 1:27:15
20 Nic Witzke 1:30:32
21 Jakub Wasida 1:31:32

Intermediate Category

Finish Name Time
1 Francios Raath 1:26:00
2 Joel Worman 1:26:15
3 Shane Worman 1:26:20
4 Mike Renshaw 1:29:53
5 Jonathan Larter 1:31:23
6 Tyler Nerbas 1:33:19
7 Bill Letham 1:33:38
8 Kevin Witzke 1:33:55
9 Colin Holte 1:34:22
10 Ryan Pankewich 1:34:23
11 Jane Weller 1:35:07
12 Greg Patuchuk 1:39:52
13 Perry Grunenberg 1:40:08
14 Jamie Dickson 1:41:08
15 Kim Bojesen 1:41:18
16 Peter Nickerson 1:41:19
17 Fred Menu 1:43:19
18 Karen Nakagawa 1:43:43
19 Alan Bogetti 1:45:03
20 Brian Bogetti 1:45:04
21 Tony Buckley 1:46:52
22 Matt Treger 1:48:25
23 Patrick McDOnald 1:51:34
24 Mike Stuart-Smith 1:53:55
25 Charlie Bruce 2:00:30
26 Blake Decraene 2:03:35

Recreational Category

Finish Name Time
1 Lisa Worman 2:06:34
2 Nancy Hudim 2:17:00
3 Tim Schmidt 2:17:01
4 Alan Cordonier DNF


August 25th Kamloops Tile Works Rose Hill Hill Climb

Volunteers: Timekeeping – Peter Bartel, Marshals – Mike Stewart-Smith, Ray Nyuli, Mike Moonie

Finish Name Time Points Speed (km)
1 Devon Moonie 19:29 10 14.3
2 Mike Renshaw 22:19 8.8 12.5
3 Dana Manhard 22:31 7.5 12.4
4 Colin Holte 26:45 6.3 10.4
5 Sarah Spence 28:39 5 9.7
6 Matt Treger 29:56 3.8 9.3


August 11, 2016
Ziebart Excavating 42km Road Race

Volunteers: Timekeeping and marshal: Peter Bartel

Finish Name Points
1 John Armstrong 10
2 Ray Nyuli 8.8
3 Chris Orr 7.5
4 Ryan Pankewich 6.3
5 Roy Langdon 5
6 Matt Treger 3.8
7 Mike Stewart-Smith 2.5
8 Helena Dacho 1.3


August 4, 2016
Kamloops Cap-It Criterium

Volunteers: Timekeeping: Peter Bartel, John Tilley, Mike Moonie; Course Marshals: Matt DeNys, Helena Dacho, Frank Dacho

Finish Name Points
1 John Armstrong 10
2 Ray Nyuli 8.3
3 Roy Langdon 6.7
4 Alan Bogetti 5
5 Mike Stewart-Smith 3.3
6 Matt Treger 1.7


24 July 2016
Kamloops Legacy Performance Games – ROAD RACE (3 laps)

Finish Name Time Points
1 Joshua Ogilvie 1:16:20 10
2 Eric Worman 1:16:20 9.5
3 Joel Worman 1:16:53 9
4 Colin Holte 1:17:16 8.6
5 Bill Yearwood 1:17:35 8.1
6 Roy Langdon 1:17:36 7.6
7 Sophie Ogilvie 1:17:37 7.1
8 Adam Bugera 1:17:39 6.7
9 Alan Bogetti 1:17:39 6.2
10 Sara Spence 1:24:11 5.7
11 Mike Stewart-Smith 1:24:14 5.2
12 Ethan Casper 1:25:24 4.8
13 Aiden Eglin 1:25:55 4.3
14 Richard Nicholls 1:28:31 3.8
15 Wayne Shtybel 1:28:36 3.3
16 Conny Strub 1:35:27 2.9
17 Rino Debiasio 1:38:18 2.4
18 Brody Wright DNF 1.9
19 William Trill DNF 1.4
20 Tara Bauer DNS 1
21 Max Wright DNS 1


24 July 2016: Kamloops Legacy Performance Games – ROAD RACE (4 laps)

Finish Name Time Points
1 Adam Holcombe 1:26:39 10
2 Sean Williams 1:26:40 9.2
3 Ian Fillinger 1:26:41 8.3
4 Wayne Little 1:27:50 7.5
5 Roy Quade 1:33:22 6.7
6 Dana Manhard 1:33:26 5.8
7 David Davenport 1:34:35 5
8 Michael Renshaw 1:42:52 4.2
9 Raymond Morrison 1:42:56 3.3
10 Devon Moonie DNF
11 Dylan Wiwad DNF
12 Michael Nesterski DNS
Volunteers for both road races:
Gary Hunt V 5
Brian Bogetti V 5
Craig Hamilton V 5
Mike Moonie V 5
Peter Nickerson V 5
Lana Nyuli V 5
Carr Nyuli V 5
Heidi Ogilvie V 5
Greg Ogilvie V 5
Ray Nyuli V 5
Doug Paeth V 5
Wallace Huston V 5
Bill Flynn V 5
Ken McDonald V 5

24 July 2016: Kamloops Legacy Performance Games – TIME TRIAL

Finish Name Time Points
1 Kelly Jablonski 19:38 10
2 Devon Moonie 19:49 9.6
3 Dean Bradley 19:53 9.2
4 Wayne Little 20:00 8.8
5 Mark Clyde 20:40 8.5
6 David Wiwad 20:48 8.1
7 Raymond Morrison 21:29 7.7
8 Joshua Ogilvie 21:48 7.3
9 Roy Quade 22:13 6.9
10 Michael Renshaw 22:15 6.5
11 Michael Nesterski 22:21 6.2
12 Eric Worman 22:35 5.8
13 Bill Yearwood 22:45 5.4
14 Ken McDonald 23:04 5
15 Greg Patychuk 23:43 4.6
16 Alan Bogetti 23:48 4.2
17 Colin Holte 24:43 3.8
18 Wayne Shtybel 24:45 3.5
19 Sara Spence 24:41 3.1
20 Joel Worman 24:58 2.7
21 Sophie Ogilvie 26:04 2.3
22 Richard Nicholls 26:28 1.9
23 William Trill 26:52 1.5
24 Mike Stewart-Smith 26:49 1.2
25 Rino Debiasio 28:56 1
26 Matt Fieldwalker DNS 1
Volunteers:
Gary Hunt V 5
Brian Bogetti V 5
Craig Hamilton V 5
Mike Moonie V 5
Peter Nickerson V 5
Lana Nyuli V 5
Carr Nyuli V 5
Greg Ogilvie V 5
Ray Nyuli V 5
Tracy Moonie V 5

23 July 2016: Kamloops Legacy Performance Games – HILL CLIMB

Finish Name Time Points
1 Devon Moonie 17:14 10
2 Eric Worman 17:29 9.6
3 Aaron Weiss 17:38 9.3
4 Catharine Pendrel 17:41 8.9
5 Wayne Little 17:51 8.6
6 Kelly Jablonski 18:50 8.2
7 Joshua Ogilvie 19:29 7.9
8 Paul Berry 19:35 7.5
9 Dana Manhard 20:56 7.1
10 Pete Holzhuter 21:14 6.8
11 Joel Worman 21:30 6.4
12 Mike Renshaw 21:38 6.1
13 Wallace Huston 21:58 5.7
14 Raymond Morrison 22:08 5.4
15 Roy Quade 22:55 5
16 Greg Patychuk 23:30 4.6
17 Sophie Ogilvie 24:42 4.3
18 Michael Nesterski 25:01 3.9
19 Alan Bogetti 25:49 3.6
20 Sara Spence 25:54 3.2
21 Jeff Blanken 26:11 2.9
22 Bill Yearwood 26:51 2.5
23 Mike Stewart-Smith 27:40 2.1
24 Wayne Shtybel 29:44 1.8
25 Richard Nicholls 34:36 1.4
26 Rino Debiasio 35:32 1.1
27 Colin Holte DNS 1
28 Matt Fieldwalker DNS 1
Volunteers:
Gary Hunt V 5
Brian Bogetti V 5
Craig Hamilton V 5
Bill Flynn V 5
Lee Kenny V 5
Lana Nyuli V 5
Carr Nyuli V 5
Greg Ogilvie V 5
Ray Nyuli V 5
Alliance Traffic Group
St John Ambulance

14 July 2016: Hill Climb – Mt Lolo
Volunteers: Timekeeping Ray Nyuli, Kevin Hunt, Gary Hunt, Peter Bartel, Henry Pejril; Course Marshal: Matt DeNys

Finish Name Time Points
1 Devon Moonie 33:21 10
2 John Armstrong 34:39 9.1
3 Dana Manhard 36:39 8.2
4 Wallace Huston 37:30 7.3
5 Alan Bogetti 42:43 6.4
6 Brian Bogetti 43:05 5.5
7 Roy Langdon 43:06 4.5
8 Matt Treger 43:55 3.6
9 Mike Stewart-Smith 45:48 2.7
10 Aaron Weiss DNF 0
11 Mike Renshaw DNF 0

30 June 2016: 25 km Time Trail, Westsyde Rd
Volunteers: Time keeper Peter Bartel, Start support Matt DeNys, Course marshals Brian Bogetti and John Tilley

Finish Name Time Points
1 Wayne Little 37:12 10
2 Ray Nyuli 38:22 8.9
3 Peter Nickerson 39:36 7.8
4 Mike Renshaw 39:44 6.7
5 Melissa Lowenberg 40:52 5.6
6 Alan Bogetti 41:59 4.4
7 Brenda Laupland 44:56 3.3
8 Mike Stewart-Smith 48:02 2.2
9 Trevor Laupland 50:43 1.1

 

June 16 – Red Tag Fitness Team Time Trial
Dallas course 28km.
Volunteers: Time keeper Mike Moonie, Start support and photos Greg and Heidi Ogilvie, Course marshalls Brian Bogetti and John Tilley

Team Time Finish Points Speed (km)
Wayne Little and Josh Ogilvie 44:47 1 10 39.3
Dana Manhard and Ray Nyuli 48:10 2 8 36.4
Mike Renshaw Sophie Ogilvie and Matt Treger 50:04 3 6 33.6
Peter Nickerson and Roy Langdon 51:44 4 4 32.5
Mike Stewart-Smith and Alan Bogetti 54:40 5 2 31.3

 

June 2 – Kamloops Tile Works Road Race
Dallas course 28km.

Name Finish Time
Wayne Little 1 49:18
Ray Lampard 2 51:16
Ryan Pankewich 3 51:16
Mike Renshaw 4 52:18
Frank Dacho 5 52:29
Ray Woodley 6 53:32
Glen Buchanan 7 58:28
Matt Treger 8 58:57
Helena Dacho 9 1:01:00
Sara Spence 10 1:13:19

 

May 19th – Ziebart Excavating Criterium
Dallas Criterium course. 30 minutes plus 5 laps.
Volunteers: Race director, John Tilley; Start support Greg Ogilvie; Course marshall Matt DeNys

Name Finish
Devon Moonie 1
Josh Ogilvie 2
Dana Manhard 3
Wayne Little 4
Ray Nyuli 5
Sophie Ogilvie 6
Roy Langdon 7
Matt Treger 8
Mike Stewart-Smith 9

 

May 5th – Kamloops Cap-It Road Race
42km Westsyde Road course
Volunteers: Time keeper; Peter Bartell, Start support; Matt DeNys, Course marshalls; Charlie Bruce, John Tilley, and Greg Ogilvie.

Name Time Finish
Devon Moonie 1:04:52 1
Ian Fillinger 1:04:54 2
Wayne Little 1:05:13 3
Josh Ogilivie 1:05:13 4
John Armstrong 1:05:14 5
Dana Manhard 1:07:22 6
Roy Langdon 1:07:23 7
Ray Lampard 1:08:15 8
Chris Orr 1:08:15 9
Wallace Houston 1:08:20 10
Ryan Pankewich 1:08:20 11
Colin Holte 1:08:20 12
Francois Raath 1:09:46 13
Sophie Ogilvie 1:10:44 14
Ray Nyuli 1:11:43 15
Frank Dacho 1:11:43 16
Tara Bauer 1:12:40 17
Trevor Laupland 1:18:15 18
Brenda Laupland 1:18:15 19
Matt Treger 1:19:42 20
Mike Stewart-Smith 1:21:35 21
Helena Dacho 1:23:41 22
Terry Phillips 1:26:57 23

 

April 21 – Volkswagen Of Kamloops Hill Climb.
Mt. Lolo 15.5km course
Volunteers: Time keeper; Mike Moonie, Start support; Greg Ogilvie, Course marshalls; Matt DeNys and John Tilley

Name Time Finish
Devon Moonie 36:24 1
Aaron Weiss 38:14 2
Wayne Little 38:16 3
Josh Ogilivie 38:21 4
Dana Manhard 39:39 5
Kristine Brynjolfson 43:18 6
Sophie Ogilvie DNF

April 7th Westsyde Time Trial, 16km
Notes: Cyclists left on 0:30 intervals
Volunteers: Time keeper; Peter Bartell, Start support; Matt DeNys, Course marshalls; Charlie Bruce and John Tilley

Name Finish Time Adjustment Adjusted Time Finish Place Points Ave. Speed
Devon Moonie 24:23:00 2:30 21:53 1 10 43.9
Wayne Little 25:07:00 1:00 24:07:00 2 9.5 39.8
Josh Ogilvie 29:12:00 4:00 25:12:00 3 9 38.1
Dana Manhard 31:16:00 5:00 26:16:00 4 8.5 36.5
Peter Nickerson 28:40:00 2:00 26:40:00 5 8 36
Ken McDonald 29:44:00 3:00 26:44:00 6 7.5 35.9
Mike Renshaw 30:25:00 3:30 26:55:00 7 7 35.7
Brian Bogetti 27:12:00 0:00 27:12:00 8 6.5 35.3
Peter Voss 35:23:00 8:00 27:23:00 9 6 35.1
Sophie Ogilvie 33:24:00 5:30 27:54:00 10 5.5 34.4
Ryan Pankewich 37:21:00 9:00 28:21:00 11 5 33.9
Matt Treger 35:56:00 7:30 28:26:00 12 4.5 33.8
David Montpetit 29:44:00 0:30 29:14:00 13 4 32.8
Brenda Laupland 36:51:00 7:00 29:51:00 14 3.5 32.2
Trevor Laupland 36:22:00 6:30 29:52:00 15 3 32.1
Mike Stewart-Smith 35:11:00 4:30 30:41:00 16 2.5 31.3
Klaus Voss 39:33:00 8:30 31:03:00 17 2 30.9
Tara Bauer 40:35:00 9:30 31:05:00 18 1.5 30.9
Michel Peron 32:44:00 1:30 31:14:00 19 1 30.7
Chris Jones 38:45:00 6:00 32:45:00 20 0.5 29.3

March 24, 2016. Time Trial
16 km. Club intro night and first race of the season. No points awarded this race.

Name Time Finish
Josh 26:39 1
Mike R. 27:33 2
Peter N. 28:10 3
Dana 28:43 4
Alan 28:43 4
Sophie 30:15 6
Carrie 32:17 7
Wes 34:28 8

Volunteers: Mike Moonie, Charlie Bruce, Robert Forsyth